Które zadania wykonuje wulkanizator?
W momencie, kiedy słyszymy wulkanizator, wyobrażamy sobie wymianę opon w samochodzie dwa razy do roku. Czym jeszcze zajmuje się wulkanizator? Jakie ma obowiązki? Jego głównym zadaniem jest serwisowanie opon. Są to czynności wykonywane przez niego, które dążą do doprowadzenia opon do użyteczności. Między innymi możemy wymienić znajdowanie i łatanie dziur za pomocą łat czy renowacja i malowanie felg oraz wiele innych, które opisujemy poniżej!
Wulkanizator – specyfika jego zawodu!
Zawód wulkanizatora można określić jako specjalistę od reperacji opon w pojazdach. Profesja ta jest zawodem rzemieślniczym. Nie wymaga ukończenia szkoły o specjalnym kierunku. Sympatycy tego zawodu uczą się pracy np. poprzez kursy. Pośród reprezentantów tego fachu największą grupę stanowią jednak wychowankowie szkół samochodowych.
Do rozpoczęcia pracy prócz dokumentów potwierdzających ukończenie szkolenia, kandydat mieć powinien również siłę oraz wytrzymałość fizyczną, jak również zdolności manualne. Opony nie są lekkie. Zdejmowanie oraz zakładanie kół przez cały dzień w pracy może być zbyt ciężkie dla wielu osób.
Jakimi czynnościami zajmuje się wulkanizator w swojej pracy?
Miejscem pracy wulkanizatorów są warsztaty samochodowe, serwisy wulkanizacyjne oraz stacje obsługi pojazdów. W miejscach tych na wulkanizatorów czekać może wiele zadań. Na ogół klienci przyjeżdżają do nich przy okazji okresowej wymiany ogumienia w swoich samochodach. Innym często realizowanym zajęciem jest szukanie i łatanie dziur w oponach. Do zadań należą także konserwacja bieżników opon oraz ich wymiana.
Do wykrywania oraz usuwania mikropęknięć w gumie wulkanizatorzy stosują rozmaite metody. Wśród nich wymienić można obróbkę mechaniczną w postaci szlifowania, wykorzystywanie chemii i sprężonego powietrza. Wulkanizatorzy sprawują opiekę także nad felgami w pojazdach ich posiadaczy. Naprawiają uszkodzenia, które powstały w trakcie użytkowania. Konserwują koła, czyli zarówno opony, jak i felgi. Prostują te z odkształceniami. Zajmują się dodatkowo ich odnową i malowaniem.
Do wykonania tych wszystkich zadań wulkanizatorzy muszą wykorzystywać specjalistyczny sprzęt. Wymienić w tym miejscu należy: podnośniki samochodowe, różnego typu narzędzia pneumatyczne, kompresory z agregatem, a także wyważarki do kół.
Czy zawód wulkanizatora się opłaca?
Zawód wulkanizatora jest potrzebny i taki zostanie, ponieważ na drogach widzimy coraz więcej samochodów. W zakładzie wulkanizacyjnym największe zarobki można odnotować podczas wymiany opon, czyli dwa razy w roku. Pozostałe miesiące przynoszą dochód z przechowywania kół klientów, bieżących napraw opon i felg oraz serwisowania pojazdów. Idealnym pomysłem okazuje się otwarcie wulkanizacji w miejscowości, w której jeszcze jej nie ma, a ludzie są zmuszeni dojeżdżać do najbliższego wulkanizatora wiele kilometrów!
Dodaj komentarz
Informacje
Oceń artykuł
Tagi artykułu
Artykuły od Lucjusz Zając
Zobacz inne w Motoryzacja
Jaka jest odpowiedzialność warsztatu samochodowego podczas naprawy?
Kiedy oddajemy samochód do naprawy liczy się dla nas kilka kwestii, są to: czas naprawy i jej jakość...
Jak wybrać odpowiedni fotelik samochodowy dla dziecka?
Wiele rodziców zadaje sobie pytanie, czym kierować się przy zakupie fotelika. Jak często należy wymieniać...
Komentarze
Brak komentarzy