Dlaczego tak ważna jest kontrola jamy ustnej?

Dlaczego tak ważna jest kontrola jamy ustnej?

Ból zęba potrafi bardzo przeszkadzać w życiu codziennym oraz psuć nam humor. Często jest on już na tyle przykry, że konieczne jest stosowanie leków i kompresów chłodzących. W takiej sytuacji często jesteśmy sami sobie winni. W większości przypadków regularne kontrole dentystyczne pozwolą na wyeliminowanie problemu na jego wczesnym etapie, aby ból nie pojawił się wcale.

Wczesne wykrywanie problemów w jamie ustnej 

Raz na 6 miesięcy zaleca się wykonanie przeglądu jamy ustnej – standardowego oraz najbardziej zasadniczego badania stomatologicznego w celu profilaktyki stanu swoich zębów. Większość z nas, niestety nie stosuje się do tegoż zalecenia, co owocuje w wielu przypadkach istotnymi kłopotami w leczeniu. W związku z tym tak kluczowe jest, by pilnować terminów kontroli i nie oczekiwać na sytuację, kiedy z bólu nie jesteśmy w stanie myśleć.

Kontrola co 6 miesięcy pozwoli na rozpoznanie potencjalnych ubytków, zmian i problemów na wczesnym etapie, co umożliwi dentyście na szybką reakcję oraz nie odczujemy naszej diagnozy zarówno w obrębie jamy ustnej, jak i w kieszeni. Kiedy będziemy się ociągać, nasze leczenie może nie zakończyć się na jednej czy dwóch wizytach w gabinecie, a co za tym idzie – poniesiemy także mniejsze koszty.

Na czym polega standardowy przegląd stomatologiczny?

Co zawiera standardowy przegląd w gabinecie stomatologicznym? Na początku konieczna jest rozmowa z pacjentem, stomatologowi niezbędny jest rzeczowy opis sposobu pielęgnacji zębów, w celu ewentualnej korekty naszych przyzwyczajeń i podpowiedzenia, co możemy wykorzystywać, by ustrzec się konkretnego kłopotu. Jest to właściwy moment, by powiedzieć lekarzowi o naszych ewentualnie występujących bólach oraz dolegliwościach, np. wrażliwość na zimno.

Potem dentysta bada nasz stan uzębienia, szkliwa, sprawdza stan dziąseł, zwraca uwagę czy nie występują afty, pleśniawki w jamie ustnej, ocenia także stan osadzania się kamienia i płytki nazębnej. Gdy dentysta zaznajomi się już naszymi problemami, może określoną zmianę w uzębieniu skierować do leczenia.

Jeżeli stan naszej jamy ustnej jest dobry lub występują zaledwie drobne wątpliwości co do stosownej pielęgnacji zębów, dentysta pomoże nam wybrać odpowiedni rodzaj pasty, szczoteczki do zębów lub typ nici dentystycznej do właściwej higieny. W niektórych przypadkach dentysta może uznać, że stosownym jest przekazać nasz kłopot do innego specjalisty, np. ortodonty (gdy niezbędne jest założenie aparatu ortodontycznego) czy chirurga zębowego (np. w celu usunięcia problematycznego zęba).

Kiedy konieczne jest wykonanie zdjęcia rentgenowskiego zęba? 

W cięższych przypadkach nieodzowne jest wykonanie precyzyjnego obrazu – zdjęcia rentgenowskiego, by dokładniej dostrzec, jak wygląda układ kostny i jak jest usytuowany problematyczny ząb, gdyż nie wszystkie zmiany będą widoczne w zwykłym badaniu na fotelu dentystycznym. Tego typu badanie pozwala na potencjalne zlecenie leczenia kanałowego lub leczenia w kierunku konstruowania protezy zębowej.

W sytuacji skierowania nas do ortodonty wymagane jest wykonanie zdjęcia całego zgryzu (musi być dostrzegalny górny oraz dolny łuk zębowy, zatoki szczękowe, a także stawy żuchwowo-skroniowe) – jest to tzw. zdjęcie pantomograficzne. Tego typu zdjęcie jest także nieodzowne przy planowanym zabiegu ekstrakcji przez chirurga zębowego. Dodatkowo dentysta może wykonać standardowe usługi takie jak piaskowanie, polerowanie, odkamienianie, fluoryzację bądź wybielanie zębów.

Jak często wykonywać przegląd jamy ustnej u dzieci i kobiet w ciąży?  

Szczególnie ważne jest pilnowanie terminów przeglądów jamy ustnej w przypadku dzieci i kobiet w ciąży. Jeśli chodzi o dzieci, pierwsza wizyta kontrolna nie powinna odbyć się później, niż do ukończenia 2 roku życia dziecka. Tego typu wizyty powinny odbywać się co 3 miesiące, ze względu na zęby mleczne i możliwość pojawienia się na nich próchnicy już na wczesnym etapie.

W przypadku kobiet warto przed planowaną ciążą wybrać się na kontrolę oraz wykonać wszystkie konieczne zabiegi dentystyczne. Niektóre z nich nie mogą być bowiem wykonywane w trakcie pierwszego trymestru. Jeśli nie udało się tego zrobić, wszelkie tego typu zabiegi będą mogły być zrobione w późniejszym etapie. Warto mimo to wybrać się na kontrolę, aby zasięgnąć opinii specjalisty.

Komentarze
Konrad Olszewski

Mam żonę, która jest dentystką i nie polecam. Robi mi kontrole bardzo często.

Oceń
  • 0
  • 0
Dodaj komentarz
Informacje
Oceń artykuł
Ocena: brak
Oddanych głosów: 0
Tagi artykułu
Artykuły od Kajetan Dudek
Dlaczego tak ważna jest kontrola jamy ustnej?
Komentarze: 1
Ocena: brak
Zobacz inne w Zdrowie i odżywianie
Woda przy sobie w modnej butelce: Stylowe i Świadome Nawodnienie

W dynamicznym rytmie współczesnego życia, gdzie każda minuta jest na wagę złota, utrzymanie prawidłowego...

Komentarze: 0
Ocena: brak
Czy znasz właściwości oleju z czarnuszki?

Olej z czarnuszki to jeden z najstarszych środków, które zastępują konwencjonalną medycynę. Czysłyszałeś...

Komentarze: 1
Ocena: brak
Ból zęba potrafi bardzo przeszkadzać w życiu codziennym oraz psuć nam humor. Często jest on już na tyle przykry, że konieczne jest stosowanie leków i kompresów chłodzących. W takiej sytuacji często jesteśmy sami sobie winni. W większości przypadków regularne kontrole dentystyczne pozwolą na wyeliminowanie problemu na jego wczesnym etapie, aby ból nie pojawił się wcale.Wczesne wykrywanie problemów w jamie ustnej Raz na 6 miesięcy zaleca się wykonanie przeglądu jamy ustnej – standardowego oraz najbardziej zasadniczego badania stomatologicznego w celu profilaktyki stanu swoich zębów. Większość z nas, niestety nie stosuje się do tegoż zalecenia, co owocuje w wielu przypadkach istotnymi kłopotami w leczeniu. W związku z tym tak kluczowe jest, by pilnować terminów kontroli i nie oczekiwać na sytuację, kiedy z bólu nie jesteśmy w stanie myśleć.Kontrola co 6 miesięcy pozwoli na rozpoznanie potencjalnych ubytków, zmian i problemów na wcze...