Dlaczego zabawki edukacyjne dla dzieci są tak chętnie kupowane?

Dlaczego zabawki edukacyjne dla dzieci są tak chętnie kupowane?

Kiedy wybieramy zabawki dla dzieci, myślimy głównie o sprawieniu przyjemności dla naszej pociechy. W tej roli świetnie spisują się zabawki edukacyjne, które służą nie tylko do rozrywki, ale i nauki. Umożliwiają one wielogodzinną zabawę i mogą służyć, jako miłe spędzenie czasu w gronie najbliższych. Dziecko dzięki temu może zdobywać nowe umiejętności. Co sprawia, że zabawki edukacyjne warto wybierać już od najmłodszych lat?

Jak zabawki edukacyjne dla dzieci pomagają w rozwoju?

Edukacja przedszkolna dzieci kładzie duży nacisk na fizyczny aspekt rozwoju dziecka, który zakłada kształtowanie małej i dużej motoryki. Prócz tego ważne jest usamodzielnienie się dziecka, aby mogło na przykład samodzielnie się ubierać czy wiązać buty. Różnorakie ćwiczenia i zabawy jak na przykład budowanie bądź majsterkowanie oddziałują pozytywnie na kształtowanie dobrej sprawności oraz koordynacji ciała dziecka. W tym momencie na rynku oferowanych jest wiele rodzajów zabawek edukacyjnych, jakie mogą wspomagać rozwój dziecka na różnych obszarach obejmujących aspekt fizyczny, emocjonalny, społeczny i poznawczy. Wykorzystanie zabawek w rozwoju dziecka jest niezwykle efektywne, albowiem metodyka ta łączy naukę z zabawą zabawy. Dzieci dużo sprawniej wchłaniają wiedzę oraz nabywają nowe umiejętności.

Jakie rodzaje zabawek edukacyjnych są dostępne? 

Zabawki edukacyjne powinny być atrakcyjne dla dziecka i przyciągać jego uwagę. W innym przypadku maluch szybko się znuży zabawą. Zabawki edukacyjne muszą uczyć logicznego myślenia oraz rozwijać twórcze myślenie u dziecka. Na rynku dostępne są wyroby określone mianem edukacyjnych, ale to nie znaczy, że inne pozycje nie przyczyniają się do rozwoju dziecka. Przeróżne zabawki interaktywne, sensoryczne, klocki z drewna czy układanki również mogą spełniać rolę edukacyjną. Najistotniejszym aspektem jest dopasowanie zabawki do wieku oraz etapu rozwoju dziecka. Zabawka nie powinna być zbyt prosta, ale także nie powinna być nazbyt skomplikowana. Oba przypadki prędko znużą dziecko.

Funkcjonalność zabawek edukacyjnych

Zabawki edukacyjne podzielić można ze względu na czynności, jakie dziecko zdoła wykonywać w czasie zabawy nimi. Dla maluchów rekomenduje się zabawki, które polegają na rozpoznawaniu i dopasowywaniu kształtów lub takie, które skutecznie pomogą dziecku nauczyć się literek oraz cyferek. Także takie, które mogą wspierać naukę wymowy pierwszych słów czy samo ich rozumienie.

Największe zalety zabawek edukacyjnych 

 • Nauka łączy się z przyjemnością.
 • Dziecko pobudza wyobraźnię i inwencję twórczą.
 • Ćwiczenie pamięci oraz koncentracji. Zwiększa się pamięć i zdolność skupienia się.
 • Mała motoryka rozwija się.
 • Polepsza się logiczne myślenie i zdolności analityczne. 
 • Dziecko uczy się konsekwencji swoich działań.
 • Zabawki edukacyjne to szansa na dostrzeżenie nowych rzeczy.
 • Dziecko uczy się oczekiwać na rezultat i być bardziej precyzyjne.
 • Zabawki edukacyjne rozwijają na wielu obszarach.
 • Różne zmysły są zaangażowane w tym samym czasie.
 • Możliwość nauki i zabawy na różne sposoby.
 • Zabawa, która zajmuje wiele godzin.
 • Sposób na wspólne spędzenie czasu dla całej rodziny.
 • Motywacja do próbowania nowych rzeczy i doświadczania.
 • Odkrywania świata na różne sposoby przez dziecko i dowiadywanie się, jak działa świat.
Komentarze
Liza Baran

Fajnie, że ta branża idzie do przodu! Rozwój dziecka jest bardzo ważny.

Oceń
 • 0
 • 0
Dodaj komentarz
Informacje
Oceń artykuł
Ocena: brak
Oddanych głosów: 0
Tagi artykułu
Artykuły od Sława Wiśniewska
Zobacz inne w Rodzina i dzieci
Jakie dylematy wiążą się z żywieniem niemowląt?

Powitanie na świecie dziecka, to ogromna radość rodziców, ale i dylematy. Pojawiają się pytania, o to...

Komentarze: 1
Ocena: brak
Kamerzysta na wesele — czym kierować się przy jego wyborze?

Ślub to wyjątkowe wydarzenie, jedyne w życiu i niepowtarzalne. Nie warto oszczędzać na oprawie fotograficznej...

Komentarze: 1
Ocena: brak
Kiedy wybieramy zabawki dla dzieci, myślimy głównie o sprawieniu przyjemności dla naszej pociechy. W tej roli świetnie spisują się zabawki edukacyjne, które służą nie tylko do rozrywki, ale i nauki. Umożliwiają one wielogodzinną zabawę i mogą służyć, jako miłe spędzenie czasu w gronie najbliższych. Dziecko dzięki temu może zdobywać nowe umiejętności. Co sprawia, że zabawki edukacyjne warto wybierać już od najmłodszych lat?Jak zabawki edukacyjne dla dzieci pomagają w rozwoju?Edukacja przedszkolna dzieci kładzie duży nacisk na fizyczny aspekt rozwoju dziecka, który zakłada kształtowanie małej i dużej motoryki. Prócz tego ważne jest usamodzielnienie się dziecka, aby mogło na przykład samodzielnie się ubierać czy wiązać buty. Różnorakie ćwiczenia i zabawy jak na przykład budowanie bądź majsterkowanie oddziałują pozytywnie na kształtowanie dobrej sprawności oraz koordynacji ciała dziecka. W tym momencie na rynku ...