Gry edukacyjne dla dzieci – czy warto wprowadzić dziecko w świat Internetu?

Gry edukacyjne dla dzieci – czy warto wprowadzić dziecko w świat Internetu?

Współczesny tryb życia, zwłaszcza podczas pandemii nie sprzyja spotkaniom w grupach. Dzieci często pozostają w domach i trzeba jakoś im ten czas wypełnić. Najgorszym możliwym scenariuszem jest pozwolenie na to, aby pociecha spędzała całe dnie przed telewizorem, oglądając nie zawsze wartościowe treści. Na rynku istnieją ciekawe gry edukacyjne, które są wciągające, ale jednocześnie pełnią rolę edukacyjną. Jak je znaleźć?

Jakie są zalety gier online dla dzieci?

Przede wszystkim, dzięki nim nauka jest ciekawsza. Sprawiają, że mozolne uczenie na pamięć może zmienić się w miły czas spędzany wspólnie z wszystkimi domownikami. Kształtują twórcze myślenie, przyswajanie reguł oraz zasad jak również niezależność w podejmowaniu decyzji.

Dużo młodych umysłów nie przywykło jeszcze do przegranych, a właśnie przez stosowanie gier dydaktycznych w ich codziennej edukacji możemy to zmienić i przyzwyczaić, że w życiu nie zawsze się wygrywa oraz łatwo osiąga swoje cele. Sposób ten jest też pewny w nauce wytrwałości i cierpliwości oraz może pomóc w poznaniu swoich mocnych, oraz słabszych stron.

Kolejnym aspektem, z jakiego powodu powinno się wprowadzić gry edukacyjne do codzienności dziecka, jest nauka języków. Na rynku jest dużo produktów, które pomogą naszym dzieciom zachować w pamięci, chociażby nowe słówka w języku angielskim, co w przyszłości może przynieść korzyści. Wszystkie te plusy odnajdziemy w dobrze dobranej grze dydaktycznej, a co najlepsze, nauka zachodzi w szybkim tempie, bo tak naprawdę gramy, czyli się bawimy.

Jak dopasować grę edukacyjną do wieku i pasji dziecka?

Podstawa to dobrać gry przystosowane do wieku. Nie tylko zabezpieczy to nasze pociechy przed wulgarnymi treściami lub efektami nienadającymi się dla dzieci, ale dodatkowo spowoduje, że nie rzucą jej w kąt po kilkunastu minutach. Nie możemy dać najmłodszym gry za wymagającej, bo szybko się zniechęcą, a z drugiej strony zbyt prosta nie przyczyni się do chcianego efektu, to znaczy rozwoju dziecka.

Kolejna sprawa, to co nasze dziecko umie robić dobrze, a czego nie. Jeśli potrafi już nazwać większa część przedstawionych mu zwierzątek, to jak najbardziej odpowiednim pomysłem będzie przerzucić się na liczby. Jeżeli widzimy, że nasza pociecha poprawnie sobie radzi z grami nastawionymi na naukę jednej dominującej cechy, to może spróbujmy zaintrygować go grami ogólnorozwojowymi, jak szachy bądź sudoku.

Pamiętajmy także nie tylko o tym, co nasze dziecko potrafi, ale także czym się interesuje. Jeśli mamy do czynienia z 5-letnim chłopcem, który ubóstwia strażaków i wozy strażackie, to nie zmuszajmy go do zabawy samolotami, bo sądzimy, że to najlepszy wybór, tylko zakupmy właśnie tytuł, jaki odnosi się do jego zamiłowań. Jeśli chcemy mieć po części z głowy niełatwy wybór, powinno się pójść do sklepu elektronicznego z maluchem, gdzie razem z nim oraz sprzedawcą wybierzemy należytą grę.

Jaki sprzęt do gry udostępnić dziecku?

Odpowiedź jest bardzo prosta. Na wszystkim można grać. W internecie jest tak dużo tytułów na każdy typ konsoli, komórki lub tabletu, że właściwie nie musimy wydawać dużych pieniędzy, żeby ucieszyć naszą pociechę oraz dodatkowo przyczynić się do jej szybszego rozwoju.

Jak przeciwdziałać zagrożeniom wynikającym z użytkowania Internetu przez dziecko?

W Internecie bardzo łatwo jest trafić na zagrożenia, takie jak: materiały pornograficzne, przemoc, hejt, zachowania destrukcyjne, ataki hakerskie, czy złośliwe oprogramowania. Przed wszystkimi tymi zjawiskami należy chronić dzieci od samego początku, od kiedy zaczynają korzystać ze sprzętów multimedialnych.

Podstawą jest uświadamianie i szczera rozmowa. Dziecko musi wiedzieć, że może korzystać tylko ze stron, które wybierają mu rodzice i nie może samodzielnie wchodzić pod inne adresy, czy linki. Musi także mieć świadomość, że nie wolno z nikim wdawać się w rozmowy, ani tym bardziej wysyłać żadnych zdjęć i zdradzać poufnych informacji o sobie, czy rodzinie.

Komentarze
Dawid Piotrowski

To niezwykłe ile dzieci absorbują czasu rodzicom. Dobrze, że jest dużo ciekawych gier szczególnie tych edukacyjnych. Czasem można naprawdę dużo czasu na nich spędzić na plus.

Oceń
  • 0
  • 0
Dodaj komentarz
Informacje
Opublikował/a: Felicja Pawlak
Oceń artykuł
Ocena: brak
Oddanych głosów: 0
Tagi artykułu
Artykuły od Felicja Pawlak
Zobacz inne w Sport i rekreacja
Kiedy najlepiej wrócić do ćwiczeń? Porady dla młodej mamy

Kilka dni po porodzie u młodej mamy mogą pojawić się myśli na temat powrotu do formy. Może to chwilę...

Komentarze: 1
Ocena: brak
Współczesny tryb życia, zwłaszcza podczas pandemii nie sprzyja spotkaniom w grupach. Dzieci często pozostają w domach i trzeba jakoś im ten czas wypełnić. Najgorszym możliwym scenariuszem jest pozwolenie na to, aby pociecha spędzała całe dnie przed telewizorem, oglądając nie zawsze wartościowe treści. Na rynku istnieją ciekawe gry edukacyjne, które są wciągające, ale jednocześnie pełnią rolę edukacyjną. Jak je znaleźć?Jakie są zalety gier online dla dzieci?Przede wszystkim, dzięki nim nauka jest ciekawsza. Sprawiają, że mozolne uczenie na pamięć może zmienić się w miły czas spędzany wspólnie z wszystkimi domownikami. Kształtują twórcze myślenie, przyswajanie reguł oraz zasad jak również niezależność w podejmowaniu decyzji.Dużo młodych umysłów nie przywykło jeszcze do przegranych, a właśnie przez stosowanie gier dydaktycznych w ich codziennej edukacji możemy to zmienić i przyzwyczaić, że w życiu nie zawsze się wygrywa oraz ...