Jaka jest odpowiedzialność warsztatu samochodowego podczas naprawy?

Jaka jest odpowiedzialność warsztatu samochodowego podczas naprawy?

Naprawa samochodu to kłopot sam w sobie, na jej czas jesteśmy pozbawieni komfortu przemieszczania się i niezależności. Do tego dochodzą obawy i wątpliwości dotyczące warsztatu samochodowego. Martwimy się, czy naprawa nie zajmie długo, czy wszystko zostanie sprawnie wykonane i oczywiście, czy dużo nie zapłacimy. Dodatkowo też czy nasz samochód nie zostanie uszkodzony lub co gorsza skradziony. Dlatego to, za co odpowiada właściciel warsztatu jest praktyczną i niezbędną wiedzą.

Odwlekanie terminów naprawy samochodu przez warsztat samochodowy

Problemy warsztatu mogą być spowodowane niewywiązaniem się z terminu naprawy. Odpowiedzialność warsztatu samochodowego za auto w takiej sytuacji rośnie.

W artykule 478 kodeksu cywilnego jest zapisane, że dłużnik będący w zwłoce odpowiedzialny jest za uszkodzenie bądź utratę przedmiotu świadczenia, chyba że utrata bądź uszkodzenie nastąpiłoby także wtedy, gdyby świadczenie zostało spełnione w czasie właściwym.

Zapis ten, w sytuacji opóźnień w naprawach pociąga do odpowiedzialności warsztat samochodowy. W sytuacji przekroczenia terminu zleconej usługi, warsztat odpowiedzialny jest za działanie siły wyższej. Nawet przypadkowe uszkodzenie pojazdu, lub jego utrata, nie zwalniają go z odpowiedzialności.

Niestarannie wykonana naprawa samochodu i jej konsekwencje

Bardzo częste zdarza się złe wykonanie usługi, co może powodować kolejne uszkodzenia samochodu. Odpowiedzialność w tego typu sytuacji określona jest w dwóch miejscach: kontraktowym i deliktowym. W pierwszym przypadku odpowiedzialność wynika z umowy. W drugim z przepisów prawa.

Odpowiedzialność na mocy umowy świadczy, że za nieprawidłowe wykonanie lub niewykonanie zlecenia, odpowiedzialny jest dłużnik. Zwolniony z obowiązku może być, kiedy szkody wystąpiły w wyniku  okoliczności, za jakie nie ponosi odpowiedzialności.

Warsztat odpowiedzialny jest za przyjęty do naprawy pojazd, w oparciu o przepisy dotyczące rękojmi, w przypadku wykonania naprawy. Znajdziemy je w artykule 638 kodeksu cywilnego. Kiedy w trakcie użytkowania pojazdu w czasie do 2 lat od reperacji zauważone zostaną pewne wady, klientowi należeć się będą żądania z tytułu rękojmi. Zakłada się w takim przypadku, że wada istniała już w chwili wydania samochodu właścicielowi.

Klient może wtedy domagać się wymiany na niewadliwy element, naprawy lub obniżenia ceny. To klient wybiera formę, która jest dla niego satysfakcjonująca i jest to wiążące dla warsztatu.

Czynności związane z kradzieżą samochodu w warsztacie samochodowym

Umowa związana z naprawą pojazdu łączy w sobie cechy umowy o dzieło i umowy przechowania. Oznacza to, że warsztat zobowiązany jest przechować samochód na czas naprawy w niezmienionym stanie. Odpowiedzialny jest za niego także w przypadku kradzieży. To samo tyczy się obiektów znajdujących się w samochodzie.

Kiedy dojdzie do kradzieży pojazdu z warsztatu samochodowego, niezwłocznie zgłośmy to na policję. Niedopilnowanie i niezabezpieczenie auta przez właściciela warsztatu czyni go odpowiedzialnym za kradzież. Kiedy oddajemy samochód do naprawy, poza naprawą oczekujemy, że nasz pojazd będzie przechowywany starannie, a dostęp osób trzecich np. do kluczyków wyeliminowany. Niestaranne zadbanie o te elementy jest podstawą do wszczęcia postępowania sądowego.

Komentarze
Balbina Czarnecka

Czemu te ceny za usługi są takie wysokie. Naprawdę czasami mam wrażenie, że się nie wypłacę.

Oceń
  • 0
  • 0
Dodaj komentarz
Informacje
Opublikował/a: Bogumił Urbański
Oceń artykuł
Ocena: brak
Oddanych głosów: 0
Tagi artykułu
Artykuły od Bogumił Urbański
Jakie zakupić dywaniki do auta i jak o nie dbać?
Komentarze: 0
Ocena: brak
Jak wybrać odpowiedni fotelik samochodowy dla dziecka?
Komentarze: 1
Ocena: brak
Zobacz inne w Motoryzacja
Jak wybrać odpowiedni fotelik samochodowy dla dziecka?

Wiele rodziców zadaje sobie pytanie, czym kierować się przy zakupie fotelika. Jak często należy wymieniać...

Komentarze: 1
Ocena: brak
Jakie zakupić dywaniki do auta i jak o nie dbać?

Zadbanym samochodem zdecydowanie przyjemniej się podróżuje. Dbając o swoje auto, nie możesz zapomnieć...

Komentarze: 0
Ocena: brak
Naprawa samochodu to kłopot sam w sobie, na jej czas jesteśmy pozbawieni komfortu przemieszczania się i niezależności. Do tego dochodzą obawy i wątpliwości dotyczące warsztatu samochodowego. Martwimy się, czy naprawa nie zajmie długo, czy wszystko zostanie sprawnie wykonane i oczywiście, czy dużo nie zapłacimy. Dodatkowo też czy nasz samochód nie zostanie uszkodzony lub co gorsza skradziony. Dlatego to, za co odpowiada właściciel warsztatu jest praktyczną i niezbędną wiedzą.Odwlekanie terminów naprawy samochodu przez warsztat samochodowyProblemy warsztatu mogą być spowodowane niewywiązaniem się z terminu naprawy. Odpowiedzialność warsztatu samochodowego za auto w takiej sytuacji rośnie.W artykule 478 kodeksu cywilnego jest zapisane, że dłużnik będący w zwłoce odpowiedzialny jest za uszkodzenie bądź utratę przedmiotu świadczenia, chyba że utrata bądź uszkodzenie nastąpiłoby także wtedy, gdyby świadczenie zostało spełnione w czasie właśc...