Kiedy warto wymienić frezarkę do metalu na nową?

Kiedy warto wymienić frezarkę do metalu na nową?

Frezarka do metalu to maszyna, której nie może zabraknąć w żadnym zakładzie przemysłowym czy naprawczym. Jest to obrabiarka służąca do wykonywania obróbki skrawaniem powierzchni płaskich oraz kształtowych. Bez jej użycia nie powstałyby takie elementy jak np.: koła zębate, profile, wpusty, wrzeciona czy różne podzespoły dla przemysłu. W dzisiejszym artykule opiszemy, jakie są najczęstsze symptomy zużycia frezarki do metalu i podpowiemy, kiedy warto wymienić ją na nową.

W jaki sposób działają i jak są zbudowane frezarki do metalu?

Frezarka do metalu to maszyna, dzięki której można nadawać obrabianym detalom wykonanym z różnego gatunku materiału pożądany kształt. Dzięki frezarce uzyskujemy różne kształty, np. rowki czy zarysy uzębienia w kołach zębatych. Nieodzownym narzędziem każdej frezarki jest frez do obróbki detali, który podczas frezowania wprowadzany jest w ruch obrotowy. W tym samym czasie obrabiany detal jest wprawiany w ruch posuwowy. Frez jest tak zbudowany, że można za jego pomocą wykonywać obróbkę na różnych powierzchniach: walcowej i czołowej albo dwóch czołowych, walcowej, stożkowej, a także kształtowej.

Frezarki do metalu, których bogatą ofertę przygotowała dla swoich klientów m.in. firma MultiMasz specjalizująca się w sprzedaży maszyn do obróbki metalu, dzieli się ze względu na położenie wrzeciona. Są więc: frezarki uniwersalne z wrzecionem poziomym, pionowym (głowicą do pionowego frezowania), frezarki pionowe z wrzecionem pionowym (głowicą do pionowego frezowania). Występują również frezarki narzędziowe oraz frezarki obwiedniowe do produkcji kół zębatych.

Jakie są najczęściej występujące we frezarkach do metalu awarie?

Do najczęstszych awarii występujących we frezarkach do metalu, należy uszkodzenie skrzynki obrotów, posuwów oraz zużycie śrub pociągowych z nakrętkami w poszczególnych osiach. Najczęściej dzieje się tak z uwagi na nieprawidłową obsługę frezarki przez operatora (zły dobór parametrów obrotów lub posuwu) oraz  braku przeglądów technicznych maszyny (wymiany oleju, sprawdzenia śrub, nakrętek, sprzęgieł itp.)  Stosunkowo często dochodzi także do uszkodzenia wrzeciona.

W przypadku takich usterek można oddać frezarkę do naprawy. Doświadczeni mechanicy dokonają weryfikacji frezarki (sprawdzenia stanu technicznego) w celu dokonania naprawy uszkodzonych podzespołów poprzez wymianę części na nowe lub po regeneracji. Podczas naprawy sprawdzana jest także instalacja elektryczna maszyny. Jeśli zostaną wykryte jakiekolwiek nieprawidłowości w jej funkcjonowaniu, mechanicy naprawią ją albo wymienią. W niektórych przypadkach uszkodzenia są jednak tak rozległe lub skomplikowane, że zamiast naprawy, lepiej jest wymienić frezarkę na nową. Jeżeli szukasz oszczędności, możesz także zdecydować się na zakup używanej frezarki po remoncie kapitalnym. Takie maszyny są tańsze od nowych, ale dzięki profesjonalnej naprawie, którą przeszły, są tak samo wydajne. Frezarki po remoncie kapitalnym są sprawne w tym samym stopniu, co fabrycznie nowe urządzenia.

Jeżeli chcesz, aby Twoja frezarka do metalu działała sprawnie przez długie lata, koniecznie pamiętaj o terminowej wymianie wszystkich materiałów eksploatacyjnych, czyli tych, które są szczególnie narażone na zużycie oraz regularnych przeglądach technicznych, które pozwolą szybko zdiagnozować ewentualne problemy techniczne, zanim doprowadzą one do kosztownych usterek.

Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Informacje
Oceń artykuł
Ocena: brak
Oddanych głosów: 0
Tagi artykułu
Artykuły od Szczepan Dudek
Kto ma odpowiednie uprawnienia do pracy z dźwigiem?
Komentarze: 0
Ocena: brak
Z jakich części składa się pług?
Komentarze: 0
Ocena: brak
Zobacz inne w Gospodarka i przemysł
Jakie zastosowania znajduje stal 21HMF?

Stal 21HMF to wysokowytrzymały materiał, który zdobywa coraz większą popularność w różnych gałęziach...

Komentarze: 0
Ocena: brak
Co cechuje solidne, międzynarodowe usługi transportowe?

W dzisiejszych czasach, kiedy rynki różnych krajów są ściśle ze sobą powiązane, istotne jest, aby móc...

Komentarze: 0
Ocena: brak
Frezarka do metalu to maszyna, której nie może zabraknąć w żadnym zakładzie przemysłowym czy naprawczym. Jest to obrabiarka służąca do wykonywania obróbki skrawaniem powierzchni płaskich oraz kształtowych. Bez jej użycia nie powstałyby takie elementy jak np.: koła zębate, profile, wpusty, wrzeciona czy różne podzespoły dla przemysłu. W dzisiejszym artykule opiszemy, jakie są najczęstsze symptomy zużycia frezarki do metalu i podpowiemy, kiedy warto wymienić ją na nową.W jaki sposób działają i jak są zbudowane frezarki do metalu?Frezarka do metalu to maszyna, dzięki której można nadawać obrabianym detalom wykonanym z różnego gatunku materiału pożądany kształt. Dzięki frezarce uzyskujemy różne kształty, np. rowki czy zarysy uzębienia w kołach zębatych. Nieodzownym narzędziem każdej frezarki jest frez do obróbki detali, który podczas frezowania wprowadzany jest w ruch obrotowy. W tym samym czasie obrabiany detal...