Przegląd nawozów naturalnych i ekologicznych

Przegląd nawozów naturalnych i ekologicznych

Nie ma nic złego w stosowaniu nawozów sztucznych, które oferowane są w sklepach ogrodniczych. Pozwalają one osiągnąć spory wzrost w krótkim czasie oraz ułatwiają pracę. Coraz więcej osób decyduje się na skorzystanie z nich przy swojej pracy. Z pewnością warto rozważyć ich stosowanie, szczególnie jeśli mamy bardzo ograniczony czas.

Niemniej jednak z drugiej strony, biorąc pod uwagę obecne trendy ekologiczne, warto zastanowić się, czy moglibyśmy spróbować wykonać nawóz własnymi siłami. Przygotowanie takiego preparatu z całą pewnością będzie wymagało od nas sporo wkładu. Czy przyniesie dodatkowo większe korzyści? Nawożenie roślin jest konieczne, albowiem bez tego zabiegu dużo plonów po prostu by nie wyrosło, a rośliny ozdobne nie byłyby tak imponujące.

Najpopularniejsze rodzaje nawozów naturalnych

Wyróżniamy parę fundamentalnych rodzajów nawozów organicznych, a pośród nich są:

  • Kompost – jeżeli mamy na działce kompostownik, właściwie większość pracy jest już za nami. Posłużą nam tutaj wszelakie resztki organiczne, które wyrzucamy do specjalnej skrzyni. Składujemy tutaj wszelakie skórki po owocach, szczątki warzyw, obierki, skorupy jajek, chwasty i pozostałości po oczyszczaniu grządek. Po kilku tygodniach gromadzenia wzruszamy szpadlem wierzchnią warstwę, aby przemieszać materiał.
  • Obornik – pochodzi od odchodów zwierząt, jest niezwykle dobrym i cennym nawozem. Najczęściej rozprowadza się go po powierzchni gruntu i przekopuje, ażeby przeniknął w glebę.
  • Popiół – produkt otrzymywany po spaleniu drewna. Świetny pod uprawy.
  • Gnojówka roślinna – powstaje w procesie fermentacji roślin, najczęściej stosuje się do jej produkcji pokrzywę. Pokrzywę umieszczamy w beczce i zalewamy wodą w stosunku 10/1 – 10 l wody na 1 kg pokrzywy. Po upływie paru tygodni możemy podlewać rośliny tym nawozem.
  • Kora – z iglastej sosny, o różnym stopniu rozdrobnienia.
  • Torf – rozróżniamy torf kwaśny dla roślin o PH < 4.5 i torf odkwaszony dla pozostałych.
  • Słoma – świetny materiał do nawożenia i ściółkowania.

Zalety stosowania nawozów organicznych

Dzięki wykorzystywaniu nawozów zaopatrujemy grunt w niezbędne składniki pokarmowe oraz cenną próchnicę. Wartościowe elementy przenikają w podłoże w sporo wolniejszym tempie aniżeli gotowe nawozy, dłużej rozkładają się w glebie, dzięki czemu rośliny nie są narażone na zagrażające im substancje. Są w całości przyjazne dla naszego środowiska, pochodzą w końcu z naturalnych źródeł.

Zdecydowanie więcej nawozów naturalnych przeznacza się pod hodowlę warzyw oraz owoców, jakie są bardziej wytrzymałe na nawet silny kompost bądź obornik. Inaczej to wygląda w przypadku roślin ozdobnych, jakie z kolei mogą ucierpieć przy przenawożeniu, więc nie jest to wcale takie łatwe, potrzeba dużo obserwacji i wyczucia, aby poznać zapotrzebowanie określonych roślin. Nawozy ekologiczne polepszają całą strukturę gleby, zawierają mnóstwo cennych mikroelementów, których nie znajdziemy w nawozach sztucznych.

Podstawowe zasady użytkowania nawozów

Jak nadmieniono wyżej, nawożenie roślin nawozem naturalnym nie jest wcale tak łatwe, jak mogłoby się wydawać. Każda z roślin ma inne zapotrzebowanie na stanowisko, na jakim rośnie oraz pobiera inną ilość składników pokarmowych z podłoża. To my więc powinniśmy dopilnować, żeby każda dostała tyle pokarmu, ile wymaga, bowiem nadwyżka nawozu może przyczynić się do obumarcia rośliny. Powiązane jest to z nadmiarem azotu, jaki powoduje, że roślina wykazuje wzrost części zielonych, a niekoniecznie w plony.

Wśród najczęściej popełnianych błędów pojawia się zbyt późne stosowanie nawozu, kiedy rośliny mają już zbyt mało czasu na wzrost przed zimnymi dniami. Warto więc zrobić to w okolicy lipca, co najbardziej sugerują eksperci. Oprócz tego zwracaj także uwagę na to, jaką ilość nawozu stosujesz, ponieważ zbyt duża ilość może uniemożliwić roślinie pobieranie z podłoża wszelkich wartości odżywczych.

Komentarze
Józefa Chmielewska

W 100% jestem za używaniem tylko naturalnych produktów, które nie są w żaden sposób szkodliwe.

Oceń
  • 0
  • 0
Dodaj komentarz
Informacje
Opublikował/a: Arkadiusz Adamczyk
Oceń artykuł
Ocena: brak
Oddanych głosów: 0
Tagi artykułu
Artykuły od Arkadiusz Adamczyk
Przegląd nawozów naturalnych i ekologicznych
Komentarze: 1
Ocena: brak
Zobacz inne w Dom i ogród
Montaż podkładu na ogrzewanie podłogowe jak wygląda i o czym pamiętać?

Ogrzewanie podłogowe to doskonały sposób na zwiększenie komfortu i oszczędność energii w domu. Można...

Komentarze: 0
Ocena: brak
Różnice między podłogą drewnianą a panelami laminowanymi

Czy zastanawialiście się kiedyś, jakie są różnice między podłogą drewnianą a panelami laminowanymi? W...

Komentarze: 0
Ocena: brak
Nie ma nic złego w stosowaniu nawozów sztucznych, które oferowane są w sklepach ogrodniczych. Pozwalają one osiągnąć spory wzrost w krótkim czasie oraz ułatwiają pracę. Coraz więcej osób decyduje się na skorzystanie z nich przy swojej pracy. Z pewnością warto rozważyć ich stosowanie, szczególnie jeśli mamy bardzo ograniczony czas.Niemniej jednak z drugiej strony, biorąc pod uwagę obecne trendy ekologiczne, warto zastanowić się, czy moglibyśmy spróbować wykonać nawóz własnymi siłami. Przygotowanie takiego preparatu z całą pewnością będzie wymagało od nas sporo wkładu. Czy przyniesie dodatkowo większe korzyści? Nawożenie roślin jest konieczne, albowiem bez tego zabiegu dużo plonów po prostu by nie wyrosło, a rośliny ozdobne nie byłyby tak imponujące.Najpopularniejsze rodzaje nawozów naturalnychWyróżniamy parę fundamentalnych rodzajów nawozów organicznych, a pośród nich są: Kompost – jeżeli mamy na działce kompostownik, właśc...