Jakie pułapki na Ciebie czyhają podczas zakupu domu?

Jakie pułapki na Ciebie czyhają podczas zakupu domu?

Kiedy podejmujesz decyzję o zakupie domu, to musisz przygotować się na czasochłonny i męczący proces. Do tego dochodzą jeszcze ogromne wydatki już na samym początku. W takiej sytuacji ludzie często decydują się na kredyt hipoteczny z banku. Z racji tego wszystkiego powinieneś bardzo dobrze przemyśleć wybór konkretnego domu i całej jego okolicy. Poniżej przedstawiamy kilka pułapek, które pozwolą Ci uniknąć problemów!

Zobacz, czy stan prawny domu, który zamierzasz kupić, jest uregulowany!

Podstawowa i nadzwyczaj istotna rzecz – zawsze sprawdzaj stan prawny nieruchomości! Dzięki temu zyskasz pełne przekonanie, że dom sprzedawany jest legalnie oraz np. nie zostanie zatajona współwłasność kogoś z rodziny sprzedającego. O ile cokolwiek wyda Ci się podejrzane, to skonsultuj to z prawnikiem. Możesz też skorzystać z usług polecanego oraz przetestowanego biura nieruchomości, wówczas transakcja będzie dużo bezpieczniejsza.

Przeanalizuj pobliską infrastrukturę posesji, którą chcesz nabyć!

W większości wypadków kupuje się jeden dom w ciągu całego życia, dlatego konieczne jest dokładne zastanowienie się nad wyborem oraz wybiegnięcie trochę w przyszłość. Dlaczego? Jeśli dom ma nam służyć przez resztę życia, warto przemyśleć jego lokalizację, czy zawsze będzie dla nas dogodna, a także zastanowić się, czy dom będzie dla nas praktyczny na starość. Jeżeli zamierzasz powiększyć rodzinę, to także należy mieć na uwadze przy planowaniu rozstawienia pomieszczeń. Z myślą o dzieciach, możesz także sprawdzić rozmaite opcje dostępu do większego miasta bądź rozlokowanie sklepów oraz punktów usługowych. Pamiętaj, że niższa cena domu najczęściej jest związana z pewnymi niedogodnościami, np. w okolicy planowana jest budowa drogi szybkiego ruchu, co automatycznie będzie związane z większym hałasem. Zwróć również uwagę, w jakiej odległości jest market spożywczy, albowiem dla niektórych kilkudziesięciominutowa wyprawa po zakupy może być sporym kłopotem. W dzisiejszych czasach obecność choćby małego sklepu spożywczego w danej miejscowości jest już kluczowa, ale jeżeli nie wyobrażasz sobie śniadania bez świeżych bułek – należałoby się upewnić w tej sprawie.

Obejrzyj stan techniczny nieruchomości, którą chcesz kupić!

Dokładnie obejrzyj, w jakim stanie jest nieruchomość. Czy w domu nie ma grzyba na ścianach? Czy wszystkie instalacje działają? Czy na dachu nie brakuje dachówek? Bez wątpienia z wieloma awariami oraz problemami możesz sobie poradzić, a dom przygotujesz zgodnie ze swoim gustem, niemniej jednak wszelkie znalezione wady stanowią podstawę do negocjacji cenowej. Możesz wstępnie przewidzieć dodatkowe koszty, które przyjdzie Ci pokryć, aby przeprowadzka do nowego domu możliwa.

Dowiedz się, czy nie ma kłopotu z sąsiadami!

Dużo osób prawdopodobnie nie weźmie tego pod uwagę, ale wskazane jest poznanie najbliższych mieszkańców. Poznaj sąsiadów i przetestuj, czy w pobliżu nie będziesz mieć towarzystwa, które będzie uciążliwe do przyjęcia. Konflikty sąsiedzkie są niestety bardzo częste. Jeżeli dostrzeżesz, że coś Cię może drażnić już na samym początku, to może należałoby rozważyć rezygnację z zakupu domu w tej okolicy. Przykładowo powtarzające wzywanie policji za zakłócanie ciszy nie będzie dla nikogo miłe, a cała sprawa może się nawet skończyć w sądzie. Dodatkowo mieszkanie obok osób, których się nie znosi, stanie się istną męczarnią po pewnym czasie.

Zdecydowanie podpisuj umowę na wszystko!

Znalazłeś już swój idealny dom? Świetnie! Teraz pozostaje dokończyć zakup i dopełnić formalności. Jeżeli umawiałeś się z obecnym właścicielem, że zostawi Ci sprzęty oraz meble, to przede wszystkim podpisz z nim umowę. Nie polegaj na umowie ustnej, bo możesz się zawieźć. W historii bywały takie przypadki, które jasno mówiły, że z umowy ustnej można się wycofać, a nowy nabywca pozostawał bez wyposażenia w domu!

Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Informacje
Opublikował/a: Bernard Chmielewski
Oceń artykuł
Ocena: brak
Oddanych głosów: 0
Tagi artykułu
Artykuły od Bernard Chmielewski
Zobacz inne w Nieruchomości
O czym pamiętać, wybierając dewelopera w Warszawie-Wilanów?

Decyzja o inwestycji często wiąże się z długoterminowymi zobowiązaniami finansowymi oraz wpływem na komfort...

Komentarze: 0
Ocena: brak
Kiedy podejmujesz decyzję o zakupie domu, to musisz przygotować się na czasochłonny i męczący proces. Do tego dochodzą jeszcze ogromne wydatki już na samym początku. W takiej sytuacji ludzie często decydują się na kredyt hipoteczny z banku. Z racji tego wszystkiego powinieneś bardzo dobrze przemyśleć wybór konkretnego domu i całej jego okolicy. Poniżej przedstawiamy kilka pułapek, które pozwolą Ci uniknąć problemów!Zobacz, czy stan prawny domu, który zamierzasz kupić, jest uregulowany!Podstawowa i nadzwyczaj istotna rzecz – zawsze sprawdzaj stan prawny nieruchomości! Dzięki temu zyskasz pełne przekonanie, że dom sprzedawany jest legalnie oraz np. nie zostanie zatajona współwłasność kogoś z rodziny sprzedającego. O ile cokolwiek wyda Ci się podejrzane, to skonsultuj to z prawnikiem. Możesz też skorzystać z usług polecanego oraz przetestowanego biura nieruchomości, wówczas transakcja będzie dużo bezpieczniejsza.Przeanalizuj poblis...