Różnice między sprężarką śrubową a tłokową

Różnice między sprężarką śrubową a tłokową

Sprężarki powietrza są powszechnie spotykane w zakładach produkcyjnych czy warsztatach. Najpopularniejsze z nich są sprężarki tłokowe i śrubowe. Czytając ten artykuł, dowiesz się, jakie są główne różnice między sprężarkami śrubowymi a tłokowymi oraz jakie czynniki należy wziąć pod uwagę przy wyborze sprężarki.

Czym charakteryzuje się sprężarka śrubowa?

Sprężarka śrubowa to nowoczesne urządzenie, które swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim wysokiej efektywności energetycznej. Działa na zasadzie współpracy dwóch śrub – „męskiej”i „żeńskiej,  które obracając się względem siebie, zasysają i sprężają powietrze. Jednym z największych atutów tego rodzaju sprężarek jest małe zużycie energii oraz możliwość ciągłej pracy przez długie okresy - nawet do 24 godzin na dobę. Ponadto, sprężarki śrubowe są bardzo precyzyjne, co sprawia, że doskonale sprawdzają się na przykład w przemyśle czy medycynie. Cechuje je także cicha praca.

Cechy charakterystyczne sprężarki tłokowej

Sprężarka tłokowa to klasyczne rozwiązanie, działające na zasadzie poruszania się tłoka w cylindrze pod wpływem siły spalin lub energii elektrycznej. W rezultacie, powietrze jest zasysane do komory sprężania, gdzie następnie zostaje sprężone. W przypadku sprężarek tłokowych, jednym z ich największych atutów jest prostota konstrukcji oraz łatwość obsługi. Dzięki temu, są one często wykorzystywane w małych warsztatach oraz do indywidualnych potrzeb. Jednak ze względu na swoją konstrukcję, nie nadają się one do pracy ciągłej i mogą być mniej wydajne od sprężarek śrubowych. Ponadto, ze względu na mechaniczne tarcie elementów konstrukcyjnych, takich jak tłok czy wał korbowy, sprężarki tłokowe zużywają więcej energii i są mniej trwałe niż ich śrubowe odpowiedniki.

Oba typy sprężarek znaleźć można w ofercie firmy Delta Technika.

Jaką sprężarkę wybrać?

Wybór między sprężarką śrubową a tłokową zależy przede wszystkim od indywidualnych potrzeb użytkownika oraz charakterystyki jego pracy. Jeśli celem jest uzyskanie wysokiej wydajności oraz energooszczędności, sprężarka śrubowa będzie lepszym wyborem. Jest ona rekomendowana zwłaszcza dla przemysłu oraz zastosowań wymagających długotrwałej pracy urządzenia. Z kolei sprężarka tłokowa będzie odpowiednia dla tych, którzy szukają prostego rozwiązania do domowych zastosowań czy też mniejszych warsztatów. Warto pamiętać, że mimo swoich zalet, takie urządzenia nie nadają się do pracy ciągłej i nie są tak trwałe jak sprężarki śrubowe.

Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Informacje
Oceń artykuł
Ocena: brak
Oddanych głosów: 0
Tagi artykułu
Artykuły od Szczepan Dudek
Jakie zastosowania znajduje stal 21HMF?
Komentarze: 0
Ocena: brak
Zobacz inne w Gospodarka i przemysł
Z jakich części składa się pług?

Współczesna technologia rolnicza przeszła długą drogę, a pług, który wykorzystywany był przez naszych...

Komentarze: 0
Ocena: brak
Czy druk UV jest odporny na warunki atmosferyczne?

Czy druk UV jest odporny na warunki atmosferyczne? Wydaje się to być kluczowym pytaniem dla przedsiębiorców...

Komentarze: 0
Ocena: brak
Sprężarki powietrza są powszechnie spotykane w zakładach produkcyjnych czy warsztatach. Najpopularniejsze z nich są sprężarki tłokowe i śrubowe. Czytając ten artykuł, dowiesz się, jakie są główne różnice między sprężarkami śrubowymi a tłokowymi oraz jakie czynniki należy wziąć pod uwagę przy wyborze sprężarki.Czym charakteryzuje się sprężarka śrubowa?Sprężarka śrubowa to nowoczesne urządzenie, które swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim wysokiej efektywności energetycznej. Działa na zasadzie współpracy dwóch śrub – „męskiej”i „żeńskiej,  które obracając się względem siebie, zasysają i sprężają powietrze. Jednym z największych atutów tego rodzaju sprężarek jest małe zużycie energii oraz możliwość ciągłej pracy przez długie okresy - nawet do 24 godzin na dobę. Ponadto, sprężarki śrubowe są bardzo precyzyjne, co sprawia, że doskonale sprawdzają się na przykład w przemyśle czy medycynie. Cechuj...