Sauna przy domu - jakie są koszty budowy sauny?
Korzystne oddziaływanie sauny na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne znane jest od bardzo dawna. W obecnych czasach coraz więcej osób skłania się ku korzystaniu z saun. Regularne przebywanie w takim miejscu działa nie tylko odprężająco i relaksująco, ale także poprawia krążenie krwi. Lekarze zalecają korzystanie z sauny tuż przed pójściem spać i z tego właśnie względu najrozsądniejsze wydaje się posiadanie jej we własnym domu lub ogrodzie. Wiele osób marzy o takim rozwiązaniu, ale nie wie jak wybrać odpowiednią saunę dla siebie. Pomagamy w podjęciu decyzji.
Poznaj zbawienne działanie sauny
Sauny to wnętrza, w których ludzie wystawiają swoje ciała na działanie bardzo wysokich temperatur. Działa to rozluźniająco i relaksująco. Zabiegi te oczyszczają organizm z toksyn, pomagają zwiększać wytrzymałość, zmniejszają ból mięśni i poprawiają kondycję skóry. Z uwagi na zbawienne działanie sauny są niezwykle popularne w obiektach sportowych, centrach SPA oraz hotelach.
Kąpiele parowe wykonywać można w saunach o różnej konstrukcji. Istnieje kilka grup saun różniących się trybem działania i warunkami panującymi we wnętrzu. O możliwości skonstruowania sauny warto pamiętać na etapie projektowania nowego domu. Można wówczas zaplanować osobne pomieszczenie albo dużą łazienkę, w której zdoła się ona zmieścić.
Dowiedz się, jakie są najbardziej znane typy saun
Popularne typy saun to:
- Sauna rzymska (parowa) - para dostarczana jest w nich poprzez parowniki. Potrafią one podnieść wilgotność powietrza do 100%. Temperatura panująca we wnętrzu nie przekracza 65oC.
- Sauna mokra — jest odmianą sauny parowej. Para wytwarzana jest w niej za pomocą pieca oraz gorących kamieni polewanych wodą. Wilgotność powietrza podnoszona jest do około 40%, a temperatury mieszczą się w przedziale od 65oC do 90oC.
- Sauna sucha – nazywana także finśką. Wilgotność w niej wynosi około 10%. Temperaturę podnosi się od 85oC do nawet 110oC. Warunki uzyskiwane są taką samą metodą co w saunach mokrych.
- Sauna na podczerwień — jest innowacyjnym rozwiązaniem. Temperaturę w niej podnosi się do 60oC przy wilgotności około 25%. Odbywa się to za pomocą urządzeń emitujących fale podczerwone (infrared).
Zdecyduj, jaka sauna powinna znaleźć się w Twoim domu
Nie każde rozwiązanie sprawdzi się we wszystkich domach. Sucha sauna opiera swoje działanie na niezwykle dużych temperaturach. Mogą one okazać się uciążliwe do zniesienia dla niektórych osób. Rozwiązanie to polecane jest dla osób cierpiących na kłopoty mięśniowe, walczących z otyłością i z reumatyzmem.
Trochę niższa temperatura w saunie mokrej sprzyja przeprowadzaniu zabiegów pomagających na kłopoty skórne. Pomaga również w oczyszczeniu organizmu z toksyn. Nie są jednakże polecane dla osób z kłopotami z oddychaniem. Najbezpieczniejszym wyjściem są sauny infrared. Korzystać mogą z nich osoby w każdym wieku. Wpływają na oczyszczanie organizmu poprzez pocenie się wywołane podgrzaniem tkanek organizmu przez fale podczerwone.
Sprawdź, ile kosztuje instalacja sauny
Budowa sauny to przede wszystkim inwestycja we własne zdrowie i dobre samopoczucie. Decydując się na jej montaż, można wybudować kabinę od zera, a można zakupić gotową. Na rynku jest ogrom firm, które specjalizują się w montażu saun. Całkowity koszt budowy sauny to tak naprawdę składowa wielu elementów, takich jak: piec elektryczny, siedziska, zagłówki, drewno na budowę ścian, drzwi, oświetlenia i niezbędne przyłącza.
Zazwyczaj koszt zakupu tych wszystkich elementów oscyluje w okolicach od 6 do 9 tys. zł. Do tej sumy musimy doliczyć jeszcze koszty związane z montażem, które mogą wynieść około 30% wartości samej sauny.
Jeśli zdecydujemy się na dodatkowe elementy, koszt sauny będzie odpowiednio wyższy. Dobrym pomysłem będzie na przykład umieszczenie groty lodowej, która będzie służyła do schłodzenia się po zabiegu parowym.
Dodaj komentarz
Informacje
Oceń artykuł
Tagi artykułu
Artykuły od Mirella Jankowska
Zobacz inne w Dom i ogród
Stalowo-drewniane drzwi zewnętrzne - zalety i zastosowanie
Połączenie dwóch materiałów - drewna i stali - sprawia, że drzwi te oferują nie tylko atrakcyjny wygląd...
Pomagamy w zakupie drzwi wejściowych do domu
Drzwi wejściowe to niepozorny element domu, który tak naprawdę spełnia wiele funkcji. Jak dokonać właściwego...
Komentarze
Brak komentarzy