Jakie zakupić dywaniki do auta i jak o nie dbać?

Jakie zakupić dywaniki do auta i jak o nie dbać?

Każdy kierowca doskonale wie o tym, że jego samochód, nawet ten dobrze wyposażony i posiadający innowacyjne gadżety, potrzebuje kilku podstawowych akcesoriów, które należy zakupić. Najczęściej wybierane dodatki to te, które pomagają w utrzymaniu czystości i porządku. Jeśli o tym mowa, to nie może zabraknąć w aucie dywaników. Jak powinno się je wybierać i jak sprawić by służyły nam jak najdłużej? Wyjaśniamy wszystkie ważne kwestie.

Czym kierować się przy zakupie dywaników samochodowych?

Obowiązkiem kierowcy jest dobranie dobrego rodzaju dywaników do swojego samochodu, aby dobrze spełniały swoje funkcje przez długi czas. Kluczowy jest ich wielkość.

Nazbyt długie dywaniki samochodowe stwarzają poważne ryzyko zwijania się, utrudniając czy też nawet uniemożliwiając bezpieczne korzystanie z pedałów samochodu. To z kolei może spowodować groźne sytuacje w ruchu drogowym, np. zbyt późne zahamowanie oraz doprowadzenie do poślizgu.

Identycznie znacząca jest jakość materiału, z którego wyprodukowany został dywanik samochodowy. Musi być on nadzwyczaj trwały, prosty w pielęgnacji, odporny na przemoczenie i zabrudzenia, oraz powinien mieścić się w przystępnym przedziale cenowym.

Dywaniki do samochodu — z jakiego materiału będą najlepsze?

Wybór dywaników do samochodu nie jest banalnym zadaniem. Należy zwrócić uwagę na parę niesłychanie istotnych ich cech, na przykład czy przyzwoicie chłoną wilgoć. To właśnie dzięki temu przez długi czas będą w sposób odpowiedni spełniały swoją funkcję.

Z reguły wybór pada na:

  • dywaniki gumowe,
  • dywaniki welurowe.

Popularność dywaników gumowych jest szczególnie duża w okresie jesienno-zimowym. Świetnie radzą sobie z wilgotnością i śniegiem wnoszonymi do samochodu. Te dywaniki samochodowe charakteryzują się wysokimi rantami, jakie zabezpieczają wykładzinę przed wydostaniem się z nich wody.

Poza tym są one nadzwyczaj łatwe w czyszczeniu oraz montażu, a w związku z tym niezmiernie praktyczne. Jedyną ich wadą jest mało estetyczny wygląd i wydzielanie nieprzyjemnej woni w parne dni.

Ten kłopot nie dotyczy dywaników welurowych. Są one bardziej przyjemne dla oka oraz dostępne w wielu wzorach i barwach. Niemniej jednak tego rodzaju dywaniki koszmarnie sobie radzą z pochłanianiem wody, a poza tym ciężko usunąć z nich wszelkie zabrudzenia oraz nieczystości. Trzeba wybierać tylko takie, jakie znamionują się znaczącą gęstością materiału.

Dywanik samochodowy z gumy — jak czyścić?

Czyszczenie dywaników samochodowych nie jest wcale skomplikowaną sprawą. Warto jednak wcześniej poznać kilka zasad oraz sposobów czyszczenia w zależności od materiału. Kluczem do sukcesu jest przestrzeganie wszystkich zalecanych kroków. 

W przypadku gumowych dywaników zaczynamy od wyciągnięcia ich z auta i delikatnego wytrzepania. W usunięciu resztek piasku z zagłębień pomocna będzie szczotka z długim włosiem. Maty tego typu można bez obaw potraktować detergentem, na przykład płynem do naczyń. Zalewamy delikatnie taki dywanik i czyścimy gąbka lub rękawicą z mikrofibry Na koniec płuczemy czystą wodą.  Ogromną zaletą dywanika z gumy jest to, że bardzo szybko wysycha. 

Dywanik samochodowy z weluru — jak czyścić?

Nieco więcej pracy jest przy dywanikach z weluru. Te niekoniecznie dobrze zniosą płukanie, poza tym bardzo długo by wysychały. Pierwszy krok jest podobny do gumowych. - wyciągamy i trzepiemy. Następnie dywan z weluru należy porządnie odkurzyć. Gorzej jest z trudnymi plamami, na przykład z błota. Wtedy konieczne może być potraktowanie dywanu urządzeniem parowym lub czyszczenie specjalnymi środkami do tapicerek.

Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Informacje
Opublikował/a: Bogumił Urbański
Oceń artykuł
Ocena: brak
Oddanych głosów: 0
Tagi artykułu
Artykuły od Bogumił Urbański
Jakie zakupić dywaniki do auta i jak o nie dbać?
Komentarze: 0
Ocena: brak
Jak wybrać odpowiedni fotelik samochodowy dla dziecka?
Komentarze: 1
Ocena: brak
Zobacz inne w Motoryzacja
Jaka jest odpowiedzialność warsztatu samochodowego podczas naprawy?

Kiedy oddajemy samochód do naprawy liczy się dla nas kilka kwestii, są to: czas naprawy i jej jakość...

Komentarze: 1
Ocena: brak
Na czym polega wynajem długoterminowy samochodów?

Wynajem długoterminowy samochodów pozwala na korzystanie z nowego pojazdu bez konieczności jego zakupu...

Komentarze: 0
Ocena: brak